üst teklam

Yazarlık Başvurusu İçin Tıklayın!!

Yozgat Kaplıcaları Google

12 Mar 2015 Kategori: Mekanlar
4052 Görüntülenme 0 Yorum
Yozgat Kaplıcaları

Yozgat kaplıcaları Türkiye de bilinen, sağlık ve turizm açısından tercih edilen kaplıcalar dır. Genel başlık olarak Yozgat Kaplıcaları dedik ama En ünlü ve termal tesislerin bulunduğu kaplıcalar Yozgat’a bağlı Sarıkaya, Sorgun, Saraykent (Kara Mağara), Yerköy, Boğazlıyan ilçelerinde bulunan kaplıcalar dır. Akdağmadeni ilçesinde çıkan kaplıcalar ise yakın bir zamanda faaliyete geçmesi bekleniyor. Kaplıcaların hastalıklara iyi geldiği doktorlar tarafından da söylenir ayrıca bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. Yozgat nüfus açısından çok fazla büyük olmasa da tarihi çok eskilere dayanır bunu şu açıdan söylüyorum ki Sarıkaya kaplıcalarından Bizans ve Selçuklu döneminde de yararlanılmaktaydı ve tarihi eskilere dayanıyor dememin bir diğer sebebi ise kaplıcalara gittiğiniz zaman sadece kaplıca değil ayrıca gezebileceğiniz tarihi ve doğal güzelliklerin olması. Mesela Sarıkaya Roma Hamamı, Akdağmadeni Yeşil ormanları ve tarihi binaları.. gibi bir çok güzellikleri de görebileceksiniz. Kaplıca ismi yanında bu yerler hamamlar olarak da bilinirler. Yozgat da ki kaplıcaların tamamına yakınında Türk hamamı, Kaplıca Havuzu, sauna vs. bulunmaktadır. Yozgat da ki kaplıcaları Kaplıca Turizmi,  Tarihi ve Kültürel bir gezi planlıyorsanız eğer tercih edebileceğiniz, sadece kaplıcalar olarak değil tarihi ve doğal güzellikler açısından da güzel zaman geçirebileceğiniz yerlerdir. Yozgat merkezde kaplıca olmamasına rağmen ilçeler ile il merkezi arası ulaşım oldukça kolaydır.

Sarıkaya Kaplıcaları: İl Merkezinin doğusunda yer alan Sarıkaya kaplıcaları şehir merkezinde yer almaktadır. Sıcak suların 2 kaynağı bulunmaktadır, 48 derecede olan ve saniyede 28 litre olarak çıkmaktadır. Turizm bakanlığının standartların da yapılan değerlendirmelere göre çıkan suyun günlük 5677 -Beş bin altı yüz yetmiş yedi- kişiye hizmet verebilecek kapasitededir. Kaplıcalar bir çok hastalığa iyi gelmektedir. Ayrıca Sarıkaya ilçemiz turizm merkezidir.

Sorgun Kaplıcaları: İl Merkezinin doğusunda ve Sivas-Yozgat kara yolu üzerinde yer alan Sorgun ilçesinde bulunan sıcak sular 50 derece ile 61 derece arasında değişmektedir. Kaplıcalar bir çok hastalığa iyi gelmektedir.

Saraykent (Kara Mağara) Kaplıcaları: İl Merkezinin doğusunda ve Sivas-Yozgat kara yolu üzerinde yer alan Saraykent diğer bir ismiyle Kara Mağara ilçesinde bulunan sıcak sular 71 derece ile yüze çıkmaktadırlar. İlçedeki kaplıcalar çok eski yıllardan beri hizmet vermektedirler.

Boğazlıyan Kaplıcaları: Boğazlıyan ilçesi il merkezinin güneyinde yer almaktadır ve ayrıca Kayseri ile sınır ilçedir. iki kaynaktan çıkan sıcak su 32 derecededir ve saniyede 320 litre yüze çıkmaktadır. Turizm bakanlığının standartların da yapılan değerlendirmelere göre çıkan suyun günlük 55.113 -Elli beş bin yüz on üç- kişiye hizmet verebilecek kapasitededir. Kaplıcalar bir çok hastalığa iyi gelmektedir. Ayrıca Sarıkaya ilçemiz turizm merkezidir.

Yerköy Kaplıcaları: Yozgat’ın batısında yer alan ve Kırıkkale ile sınır ilçesi olan Yerköy de çıkan sıcak sular bir çok hastalığa iyi gelmektedir.

Akdağmadeni (Kara Dikmen Köyü) Kaplıcaları: Yozgat’ın doğusunda yer alan ve Sivas ile sınır ilçesi olan Akdağmadeni ilçesinde Kara Dikmen köyünden çıkan kaplıcaların şehir merkezine getirilmesi için çalışmalar devam ediyor ve bir an önce faaliyete başlanılması için çalışmalar sürüyor. Çıkan sıcak suyun derecesi 30 derece ve 39 derece arasında olup saniyede yarım litreye yakın su yüzeye çıkmaktadır.

 

 

 

 

Etiketler: ,,,,,,,,,,,,,,,
Yozgatblog - Yorumlarınızı Eksik Etmeyin Lütfen

"Yozgat Kaplıcaları" için 0 Yorum

Yorum Yazın

Yozgat Blog

Yozgatblog, Yozgat ili ve tüm ilçeleri hakkında gönüllü yazarlar aracılığıyla, doğal güzelliklerin, turistik ve gezilebilecek yerler hakkında paylaşımların yapıldığı, sorunların, önerilerin dile getirildiği, Yozgat'a dair her türlü bilgilerin, haberlerin, resimlerin.. yer aldığı sitedir... devamı için tıklayın