üst teklam

Yazarlık Başvurusu İçin Tıklayın!!

Yozgat Hızla Göç Veriyor Google

07 Mar 2015 Kategori: Sorunlar
1681 Görüntülenme 0 Yorum
Yozgat Hızla Göç Veriyor

Yozgat önüne geçilmez şekilde hızla göç veriyor. Belediyeler bunun önüne geçmek için kimisi tabiri caizse canla-başla, gecesini-gündüzüne katarak önlemek istiyor ve çalışıyor. Yeni projeler, yeni istihdam alanları için uğraşlar harcıyor ama bu sadece belediyelerin çabası ile olacak iş değil..

Bu sorun çok büyük Yozgat’ın gelişememesinin en büyük sebebidir.. Göç konusu çözülmeden diğer sorunlarında çözümü de zordur.

Bu yazımızda sadece kısa ve özet olarak sorunlara değineceğim.”Sorunlar” kategorimizden her bir sorun tek tek ayrıntısına kadar incelenip yazıya dökülecektir.

Neden Yozgat Göç veriyor?
Öncelikle burdan başlayalım konumuza. İşsizlik, Sağlık, Eğitim, Sosyal Yaşamın olmaması gibi sebepleri çoğaltmak mümkün. Sorunun çözümü için bu alanlara yönelmek gerekir.

En önemli ve çözülmesi gereken mesele Yozgat’ın Türkiye deki itibarının düşük olması kabul edelim bu böyle Yozgat’lıyım dediğin zaman aldığın tepkiden belli oluyor zaten Yozgat’ın nasıl bir itibarının olduğu açık tamam biz kendimizi biliyoruz kendimize güvenimiz tam ama bu itibarsızlık nerden geliyor ona yoğunlaşmak gerekir

Sağlık Sorunu: Evet sağlık sektöründe Yozgat çok geri kalmış durumda insanımız bu sebeple başka yakın illere gitmekte ve sağlık sorunlarını oralardaki hastanelerde tedavi ettirmektedir. Kayseri, Ankara, Sivas  başta olmak üzere sağlık alanında gelişmiş illere gidilmekte. Yozgat merkezde Bozok Tıp ve bir kaç özel hastane var ama tam teşekküllü değil ayrıca her bölümlerde bulunmamaktadır.

Eğitim Sorunu: Eğitim olarak ilk okul orta okul ve liseler olarak yeterince okul olduğunu biliyorum ve sürekli de yeni okullar yapılıyor ama Üniversite konusuna gelince bu yazımızda Üniversitenin şehir merkezine uzaklığına değinmiştik “Üniversite Neden Bu Kadar Uzakta?” bir diğer mesele ise üniversitedeki eğitimin kalitesi bunu da Ygs-Lys sınavlarında Tercih Kitapçıklarından Taban ve Tavan puanlardan anlamak mümkün.

Gelişememenin Sebebi de Göç?

Bir Yozgatlı olarak artık “M. KEMAL ATATÜRK’ün Yozgat’ı cezalandırdığı hikayesinin ardına saklanmayalım bahanemiz bu olmasın. Bu hikaye doğru veya yanlış bilmiyorum hiç bir fikrimde yok ama değinmek istediğim nokta bahaneleri bir kenara bırakıp hepimizin taşın altına elimizi koyarak bu soruna duyarlı olmamız ve elimizden geleni yapmaya çalışmamız gerekir.

Genel olarak sorunların ana başlıklarına değindik sorunların tek tek ayrıntıları “Sorunlar” kategorimizden paylaşılacaktır.

Etiketler: ,,,,,,
Yozgatblog - Yorumlarınızı Eksik Etmeyin Lütfen

"Yozgat Hızla Göç Veriyor" için 0 Yorum

Yorum Yazın

Yozgat Blog

Yozgatblog, Yozgat ili ve tüm ilçeleri hakkında gönüllü yazarlar aracılığıyla, doğal güzelliklerin, turistik ve gezilebilecek yerler hakkında paylaşımların yapıldığı, sorunların, önerilerin dile getirildiği, Yozgat'a dair her türlü bilgilerin, haberlerin, resimlerin.. yer aldığı sitedir... devamı için tıklayın